Osmanlı Gürcistan’ı

Osmanlı Gürcistan'ının tarihi, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon'u fethiyle başlasa da Müslümanların Gürcistan'a giriş tarihi 1120’lere kadar uzanır.

Osmanlı Gürcistan’ının tarihi, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethiyle başlasa da Müslümanların Gürcistan’a giriş tarihi 1120’lere kadar uzanır.
Biz Osmanlı Gürcistan’ına Fatih devrinden itibaren bakacağız.
Trabzon’un fethi, Gürcistan ile sınır komşuluğumuzu başlatır ve ikili ilişkileri, Trabzon valiliği döneminde Yavuz Sultan Selim geliştirir.
1514 Çaldıran seferinde Gürcistan beylerinden Mirza Çabuk, Osmanlı ordusuna destek vererek Osmanlı’ya dostluğunu gösterir.
Sultan II. Beyazıt, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde güney ve güneybatı bölgeleri, Osmanlı egemenliğine dâhil edilir.
1578 yılında Osmanlılar Tiflis’i alarak eyalet merkezi yapar. 16. Yüzyılın başından itibaren Batı Gürcistan halkı İslam’ı benimser ve bölgedeki yerel yöneticiliklere Acaralı Gürcüler getirilir.
Yine 16. Yüzyılın başlarından itibaren Gürcistan dört eyalete ayrılır. Fakat İranlılar burada da Osmanlı’ya rahat vermez ve sürekli kargaşa çıkararak huzur ve güveni zedelerler.
Her şeye rağmen Osmanlı hâkimiyeti devam eder. Gürcistan tarihi ve kültürel bakımdan en parlak devrini yaşadığı yine bu dönemdir.
*
Tarih 1828 yılını gösterdiği sırada Osmanlı Devleti ile Ruslar arasında yaşanan 1828-1829 savaşı, Osmanlı aleyhine sonuçlanır ve Edirne antlaşmasıyla, Batum’a kadar olan Gürcistan ve Kafkasya Ruslara kalır.
Yaklaşık elli yıl sonra bölge tekrar kaynamaya başlar. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında Osmanlı yine kaybeder ve 3 Mart 1878 Ayastefenos antlaşmasıyla; Kars, Ardahan, Batum şehirleri savaş tazminatı olarak Rusya’ya verilir.
Kırk yıl sonra 1918 yılının bir Mart ayında Brest-Litovsk antlaşması ile bu şehirler tekrar Osmanlı hâkimiyetine girer.
*
Yaklaşık dört asır Osmanlı idaresinde kalan Acaralılar, Gürcistan’a bağlı özerk bir cumhuriyet haline getirilir ve merkezi, Artvin’in komşusu Batum şehri olur.
Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Acara bölgesinin dışında bir de Abhazya bölgesi vardır ve burada da Abhazların bir kısmı Müslüman, bir kısmı Hıristiyan’dır.
Bu bölgede yaşayan Müslümanlar, Sovyet döneminde nüfus sayımı yapılırken dinlerinin belirtilmemesi ve Müslüman isimlerinin yasaklanmış olması zulmünü yaşarlar.
Bu da yetmez, Stalin camileri yıkar, dini eğitim kurumlarını kapatır, yeni doğan çocuklara Müslüman isimleri verilmesini yasaklar ve zulüm devam eder.
Acara bölgesi ağırlıklı olmak üzere, Gürcistan’ın çeşitli yerleşim yerlerinde yine Osmanlı döneminde 200 civarında cami var iken Sovyet döneminde tamamen yıkılır ve ibadet edilemez olur.
*
2005 yılından sonra ise Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Müşavirliği’nin hummalı çalışmasıyla bölgede din hizmetleri yürütülmekte ve cami sayısı 200’ü aşmış durumda.
Burada bölgeye hizmeti geçen bir ismi Fatiha okuyarak zikretmeliyiz.
Rahmetli Enver Ören, Kiril alfabesiyle ilk namaz hocası kitabını bastırır ve çeşitli yerleşim yerlerinde 10 caminin yapımına maddi destek verir.

Hüseyin Öztürk / Yeni Akit

 

  • 30/01/2015
  • 1095

კომენტარები

განაახლეთ

სტატიები

REZO AZİZ MİKELADZE

ცოდვის ჩამდენთა მდგომარეობასთან დაკავშირებული საკითხები

Ramaz Beridze

ისლამი და ახალი წელი

REZO AZİZ MİKELADZE

დიდი ცოდვის ჩამდენის მდგომარეობა

REZO AZİZ MİKELADZE

ისე ვცხოვრობთ, თითქოს არასოდეს ველით სიკვდილს

Müfit YÜKSEL

Gürcistan-Batum notları-2

Müfit YÜKSEL

Gürcistan-Batum notları-1

REZO AZİZ MİKELADZE

Cemaat ve Cami

Müfit YÜKSEL

KAFKASLARDAKİ SAVAŞ GÜRCİSTAN VE TÜRKİYE

REZO AZİZ MİKELADZE

Hatim Duası

REZO AZİZ MİKELADZE

Dünya Barışı için Dinin Önemi

REZO AZİZ MİKELADZE

İtidalin önemi

Müfit YÜKSEL

Gürcistan-Acara Notları-1

Müfit Yüksel

Gürcistan-Acara Notları-3

REZO AZİZ MİKELADZE

Lanetli bu köy!

REZO AZİZ MİKELADZE

Ölçünün temel birimi: Doğru yol!

REZO AZİZ MİKELADZE

İnanç konuşma ve davranış setleri

Hüseyin Öztürk

Osmanlı Gürcistan’ı

Muhammet Yunus KAYA

Gürcistan'a Yönelik Bir Gönül Hizmeti

Muhammet Yunus KAYA

GÜRCİSTAN MÜSLÜMANLARI

Davut DURSUN

Batum ey Batum!

Müfit YÜKSEL

KAFKASLARDAKİ SAVAŞ VE TÜRKİYE

REZO AZİZ MİKELADZE

KUTLU DOĞUM

Nusret Çiçek

Savaşanlarla savaştıranlar

Davut DURSUN

Kafkasyada iki önmeli merkez: Bakü ve Batum


HUTBEMedine'den Canlı YayınKabe'den Canlı Yayın
ლოცვის დროს ბათუმში 17.02.2019
ცისკარი მზე ლანჩი დღის მეორე ნახევარში საღამო ღამ.ლოცვა